PDA

Просмотр полной версии : Вибираємо акваріум для лабірінтових!


chelovek_73
29.11.2013, 23:18
Всім Доброго ранку/дня/вечора/ночі!
Ця тема в своїй більшості для тих, хто задумався вперше поставити вдома, в офісі видовий акваріум невеликого літражу і утримувати в ньому невибагливих, красивих і цікавих в поведінці риб. Для більшості моїх колег тут нічого нового не написано і можливо виникнуть якісь суперечки з того чи іншого питання, але все викладене нижче написано з власного досвіду та практичних рекомендацій.
З чого починається робота по встановленню акваріума, особливо видового? Таке питання собі задають початківці, новачки в цій справі.
А все починається з вибору місця де буде стояти ваш майбутній акваріум, вибір літражу, його оформлення, вибору технічної начинки і на останок - вибір його мешканців.
В даній темі хочу викласти своє бачення того, як має виглядати і яким повинен бути акваріум для найбільш мною (впевнений, що й не тільки мною) улюблених риб – ЛАБІРИНТОВИХ!!!
Звичайно, акваріум повинен бути таким, щоб рибам в ньому було комфортно. Для цього потрібно знати умови їх життя в природних умовах. Благо, що в наш час в кожному домі, квартирі, офісі, така техніка як комп’ютер і наявність в ньому інтернету зовсім не дивина і не дефіцит. Тому знайти інформацію про той чи інший вид риб і біотоп її проживання не складно.
Основна частина лабіринтових риб живе в Південно-Східній Азії, часто в непроточних дрібних водоймах з низьким вмістом кисню у воді, що в процесі сприяло виживанню тільки тих риб, які мали додаткові органи для добування кисню. Деякі з лабіринтових живуть в дрібних, непроточних калюжах, але є й такі, які живуть в струмках і річках з течією. Дрібні водойми прогріваються дуже швидко, тому вода там дуже тепла, температура може досягати 30 градусів і вище. Крім високої температури в невеликих непроточних водоймах ще й багато органіки, і вода інший раз настільки каламутна, що розгледіти, що в ній, не представляється можливим, в таких водоймах часто живуть дрібні лабіринтові типу сіамських півників.
Звичайно, нікому не прийде в голову перетворювати свій акваріум в імітацію природного водоймища з брудною, каламутною водою, з десятисантиметровим шаром мулу і бруду на дні...:) Тому необхідно задовольнити як потреби риб, так і потреби акваріуміста, тобто зробити такий акваріум, щоб і рибам в ньому жилося добре, і дивитися на нього було приємно.
Отже, що ж потрібно для створення ідеального акваріума для лабірінтових? Насамперед, сам акваріум. Його обсяг залежить від розміру і кількості у ньому риб. Наприклад, якщо планується утримувати там сім'ю сіамських півників з одного самця та двох-трьох самочок, потрібен акваріум об'ємом близько п'ятнадцяти - двадцяти літрів, а для пари місячних гурамі вже потрібен акваріум об'ємом не менше 100 літрів. Акваріум слід купувати відразу з кришкою, а якщо її немає, то необхідне покривне скло, так як лабірінтові - хороші стрибуни і легко можуть вистрибнути з акваріума. При цьому бажано, щоб акваріум не був квадратним, краще якщо він буде продовгуватий, прямокутний. Для прикладу наведу приблизні обсяги для утримання деяких видів лабірінтових риб (маються на увазі дорослі риби, причому в акваріумі містяться тільки вони) тобто видові акваріуми:
1. Півники:
- сім'я сіамських півників (самець і дві - три самки) - 15-20 літрів;
- 10 винних півників (B.coccina) - 30-40 літрів;
- 2 пари великих півників, що виношують ікру в роті (B.raja) - 40-50 літрів;
2. Трихопсіси:
- 10 карликових гурамі: 20-25 літрів;
- 10 воркотунів: 30-35 літрів;
3. Колізи:
- 10 медових коліз: 35-40 літрів;
- 3 пари ляліусів: 40-45 літрів;
- 2 пари лабіоз: 50-55 літрів;
- 2 пари смугастих коліз: 60-70 літрів;
4. Тріхогастери:
- Пара плямистих тріхогастерів: від 50 літрів;
- Пара перлинних тріхогастерів: від 50 літрів;
- Пара місячних тріхогастерів: від 100 літрів;
- Пара бурих тріхогастерів: від 150 літрів;
5. Пара хелостом: від 100 літрів;
6. Пара шоколадних гурамі: від 50 літрів;
7. Пара паросфроменусов Дейснера: 10-15 літрів;
8. Макроподи:
- сім'я макроподів будь-якого виду: (самець і дві - три самки) 30-40 літрів;
9. 2 пари псевдосфроменусов: 60-70 літрів;
10. 2 пари малпуллют: 20-25 літрів.
Після купівлі акваріума постає питання про його оформлення. Перш за все потрібен фон - лабірінтові погано виглядають на світлому фоні, крім того, на світлому фоні вони відчувають себе незахищеними, тому краще, щоб фон в акваріумі був. Особисто мені більше подобається тено-синій або чорний фон у вигляді плівки. А от за рельєфний фон лабірінтові зі своєю любов'ю до стрибків легко можуть застрибнути, але вибратися звідти вони самостійно вже не можуть, так що рельєфний фон в акваріумі з лабірінтовими можна застосовувати тільки якщо він міцно приклеєний до скла і між ним і склом немає щілин.
Необхідно сказати декілька слів про воду для акваріума. На Україні вода як правило жорстка, з рН близько 7-8 і трохи вище. Багато лабірінтових можуть жити, і навіть розмножуватися в такій воді (тріхогастери, деякі Колізи, сіамські півники, макроподи). Але багато хто любить воду м'якшу і кислішу. Часто риби можуть жити в звичайній воді, але розмножуються тільки в підкисленій і пом’якшеній (наприклад, малпуллюти, деякі півники). І, нарешті, є риби, які можуть жити тільки в м'якій і кислуватій воді, це, наприклад, паросфроменуси.
Так як в акваріумі для лабірінтових має бути багато рослин, то, відповідно, грунт повинен бути такий, щоб рослини в ньому добре росли. Я віддаю перевагу грунту фракцією в 3-5 мм. Грунт, звичайно, повинен бути натуральним, не фарбованим (галька, базальт). Колір - будь-який, краще темний і головне, не білий, так як в акваріумі з живими рослинами він позеленіє, що не дуже естетично і риби на фоні такого грунту почувають себе не дуже комфортно. Із декорацій найбільш красиво в акваріумі з лабірінтовими виглядають коряги. Для деяких лабірінтових (купануси, паросфроменуси, малпуллюти) в акваріумі бажані укриття типу печерок, на мій погляд для цього добре підходять кокосова шкаралупа. Можна, звичайно, використовувати і глиняні горщики, але як на мене, вони не природно виглядають в акваріумі, хоча застосовувати можна замаскувавши їх тими ж рослинами або обмотавши мохом (наприклад яванським).
Дуже красиво лабірінтові рибки виглядають на фоні заростей живих рослин. Але, крім того, що лабірінтові просто добре виглядають на фоні рослин, вони необхідні і для гарного самопочуття риб. Рослини розмежовують територію акваріума на зони, і кожна риба має свою власну невелику територію, що позитивно впливає на характер риби - вона стає спокійнішою. Крім того, в заростях рослин може сховатися слабша рибка, або самка, якій докучає переслідуваннями занадто активний самець. Дуже важливі плаваючі рослини (пістія, ричія, роголистник, ряска), їх можуть замінити листя рослин, що стеляться по поверхні (наприклад валіснерія, криптокорина), або плаваючі в товщі води (наяс). Якщо поверхня води чиста, риби відчувають себе невпевнено, пригнічено, знаходяться в постійному стресі і більше схильні до хвороб. Плаваючі рослини є опорою для гнізда, або будівельним матеріалом для нього, а якщо у риб немає можливості віднереститись, то дуже велика вірогідність, що ікра у самки перетвориться на кісту, і призведе до її загибелі. Таким чином відсутність рослин можуть привести до загибелі риб, або від кісти, або від стресу, з чого можна зробити висновок, що рослини необхідні в акваріумі з лабірінтовими рибками. Не має значення, якими рослинами засаджувати акваріум, рибкам це всерівно, так, що вибір рослин залежить від освітленості акваріума. Лабіринтові риби не псують рослини за кількома винятками, найвідомішим з них є місячний гурамі, які із задоволенням їдять всі м'яколистяні рослини.
З приводу технічного оснащення акваріума думки суперечливі. На мій погляд з техніки необхідний світильник, хороший фільтр, нагрівач з терморегулятором.
З приводу компресора все зрозуміло - він потрібний лише при вирощуванні мальків, так як лабірінтовий орган у них розвивається тижнів через три після народження.
Обігрівач потрібен для підтримки температури деяких видів риб, які комфортно себе почувають тільки при високих температурах (наприклад, Betta albimarginata). Зараз у квартирах досить тепло, але я все рівно його використовую, крім того, він потрібен для підвищення температури при стимуляції нересту. Хочу нагадати також про необхідність термометра - зрозуміло, що він не прикрашає акваріум, але він повинен бути, щоб контролювати роботу обігрівача.
Найзапекліші суперечки точаться навколо питання про присутність в акваріумі з лабірінтовими фільтра. Особисто я вважаю, що він обов'язковий в любому випадку. Єдиний нюанс в тому, щоб налаштувати його таким чином, щоб на поверхні води не було так би мовити течії. Лабіринтові не люблять течій, воно заважає їм будувати гнізда, а як зазначалося вище, якщо самку не віднерестити, то ікра закістується і самка загине. Якщо фільтр в акваріумі є, потрібно зменшувати протік – і на вихід фільтра надягати флейту, спрямовуючи її до стінки акваріума, створювати спокійні зони за допомогою плаваючих рослин... Якщо такої можливості настройки фільтра нема то необхідно влаштовувати планові нерести в окремих акваріумах-нерестовиках невеликих об’ємів. Зазвичай для нересту більшості лабіринтових вистачає акваріума на 10-15 літрів без аерації та фільтрації. Обігрів в нерестовику необхідний для підняття температури води з метою стимуляції нересту і для нормального розвитку ікри і личинки. Не слід забувати про підміни води, і, бажано, мати набір тестів для контролювання параметрів води.
Годівниця в акваріумі з лабіринтовими небажана, оскільки часто буває, що найбільш великий, домінантний самець, займає місце під годівницею і не підпускає туди інших риб - виходить, що він об'їдається, а інші риби голодують.
Ось коротко як я особисто бачу видовий акваріум для утримання лабіринтових. Звісно це не догма і наведені тут цифри та кількості риб в акваріумах можуть коливатись в ту чи іншу сторону. Звісно я намагаюсь брати більший літраж на деяку кількість рибин. Але в кінцевому результаті велику роль відіграє (часто буває у нас акваріумістів) – нехватка вільного, необхідного місця під акваріум.
Всім бажаю, щоб ваші бажання по встановленню акваріума необхідного літражу збулись і в ньому поселились ті види лабіринтових риб які вам подобаються, які будуть радувати вас своєю поведінкою і красотою! Успіхів вам!
В подальшому прошу дуже викладати своє бачення даного питання, власного досвіду, фото своїх акваріумів, корисні і практичні поради.

chelovek_73
01.12.2013, 17:29
Вчора якраз робив запуск 50 літрового видового аваріума для майбутній Ктенопом Анзорга або Купанусів звичайних. Для зразку фото викладу завтра.

chelovek_73
02.12.2013, 10:39
Ось обіцяні фото запущеного позавчора акваріума на 50 літрів. Муть пройде, це бактерія Сера нітрівек + від грунту (як не мий всерівно муть трохи буде). На слідуючий день вода стала прозоріша (фото не робив бо аква в товариша). Рослини (німфоідес, сагітарія, мох бабл, гігрофіла багатосемінна, папоротник нано, ротала), коряга, камінь чорний базальт. Ще скоріше всього дизайн буде мінятись по ходу приживання рослин. Ще думаю присадити ехінодорус ніжний (на передній план) і добалю ще одну лампу. Поки так. За якість фото не сваріть - ну не фахівець я в цьому.

chelovek_73
23.12.2013, 23:01
Освіжу тему. Акваруму після запуску 21 день. Політ нормальний, баквспишки не було, коряга не обросла слиззю (хоча анциків там не було до позавчорашнього дня). Запущено 5 шт молодих анцитрусів (3,5-4 см). Сера нітрівек більше не заливаю (7 днів повністтю достатньо). Вода кристально чиста. Скоро запускаю медових гурамі або коліз смугастих. Растюху ще буду досажувати і пересажувати. Світло також добавляти потрібно. Поки так.

юси
24.12.2013, 22:25
Красивая баночка и уютный домик из коряги, мне нравится, даже критиковать нечего:)

chelovek_73
25.12.2013, 09:20
юси, дякую! Там ще звісно багато роботи по облаштуванню, наприклад світла мало і растючка ще буде добавлятись. Мох буду крутити на кояжку. От ще б навчитись фото якісне робити... Але думаю в цій акві твоїм медовим буде комфортно.

Роксолана
10.01.2014, 18:27
chelovek_73, Я б німфейку збоку посадила. =)

chelovek_73
10.01.2014, 18:31
Роксолана, радий бачити і чути! Не вийде там нісфейки, висота в 30 см + коряга займає нівроку. Та й Німфея як на мене закриє перспективу глибини яку видно через арку коряжки!!! Там би це все нормально приживити. Ще не дойшли руки добавити світла. Наростити мхів потрібно. Все в думках і вариться в голові.
Дякую за пораду.

В любому випадку викладайте свої думки, зауваження. Я з цікавістю їх розгляну і буду вносити по ходу зміни та доповнення!

Роксолана
10.01.2014, 18:37
chelovek_73, я мала на увазі той німфеоідес (можу помилятись), що по центру в пості №4.
Сама дуже люблю рослини такого плану, але не дуже вони підходять для не високих акваріумів.

chelovek_73
10.01.2014, 18:40
Я зрозумів. Так я Німфоідес буду пересаджувати в любому випадку десь на бік. Поки посадив в центрі під лампу шоб прижився, хоча рослина дуже неприхотлива. Скоріш за все приберу її звідти в інший аквас.

При такому світлі мені подобається, та й для лабіринтових якраз підходить приглушене світло, та от растюха при такому освітленні рости не дуже хоче.

Роксолана
10.01.2014, 18:41
chelovek_73, Я б німфейку збоку посадила. =)

Я ж це і мала на увазі - посабити б її збоку.=)

chelovek_73
24.01.2014, 01:20
От декілька свіжих фото того ж акваріума, тільки трішки змінено розміщення деяких рослин, намотано ще мох на корягу. Німфоідес переміщено на задній план за корягу. Мох Пламя гарненько прийнявся і направляється вверх до світла. Запущені Колізи смугасті (від ЮСИ). Вони добре підросли вже.
Якість фото як завжди не особо. Вода після пересадки і додавання препарату Сера Нітрівек мутновата. Муть через 16 годин пропала і вода стала кришталево читса. Колізи адаптувались там і почувають себе чудово, апетит відмінний.

keys
02.02.2014, 12:04
24 литра с карликовыми медовыми гурами, переднее стекло овальное, что крайне негативно сказывается на процессе фотографирования.

keys
04.02.2014, 12:17
Подскажите, может был у кого то опыт, насколько комфортно себя будут чувствовать лялиусы и карликовые гурами в 300 литровом аквариуме? Вопрос возник, потому что эти рыбки, вроде живут в относительно мелких водоемах или столб воды в 60 см на них не как не отразится?

chelovek_73
04.02.2014, 12:39
keys, ну як на мене то нема необхідності такого великого літражу для них, але якщо у вас є така можливість то чого б і ні... Правда рибки такого розміру там загубляться. Хоча по 20-25 шт кожного виду буде напевно норм. А стовб в 60 см не проблема. Пробуйте, спостереження і фото в студію. Удачі!

keys
04.02.2014, 13:06
chelovek_73, в том то и дело, что возможность намечается, хочу совместить скалярий и стайку лялиусов + карликовых медовых гурами.

AptukJkeee
04.02.2014, 19:53
Подскажите пожалуйста.
У меня аквариум на 60 литров,хочу в него запустить лялиусов(сильно они мне понравились)сколько штук можно запустить что бы им было комфортно??
ну и кого можно туда еще из семейства лабиринтовых?
Какие растения для них лучше,какой грунт?ну и т.д. и т.п.

keys
04.02.2014, 20:03
AptukJkeee, пары три-четыре лялиусов, к ним можно карликовых гурами, петушков я бы не советовал, хотя можно. К лялиусам можно добавить мелкую харацинку или гупи, будет смотреться пестро и живо. Грунт мелкий, растения живые (не так принципиально какие, главное, что бы вам нравились), обязательно должны быть плавающие на поверхности растения.

Sl@vik
04.02.2014, 20:06
2 пари можна, 2 пари коліз. на дно нару анциків . грунт може бути будь-який, світло не сильне, велика засадженість рослинами. які вони, не має значення!

chelovek_73
04.02.2014, 21:03
AptukJkeee, все шо вам написали все так. Тільки без півнів. Медових свобідно можна садити. Беріть з розрахунку на одного самця дві самки або рівно парами. Крім анців коасно наприклад коридораси! Рослини які саме ... та якісь невибагливі крипти, валіснерія, стрелоліст, роголистник зверху обов'язково і не сильне світло. Медових є де взяти? Маю!

AptukJkeee
05.02.2014, 08:25
А как насчет креветок,улиток??

AptukJkeee
05.02.2014, 08:27
chelovek_73, Насчет медовых пока ничего сказать не могу.Ну если что,то обращаться буду к вам.

chelovek_73
05.02.2014, 08:30
Ну креветки думаю там довго не протягнуть. А які равлики хочете туди?

Sl@vik
05.02.2014, 08:30
буду своїх продавати. маю ляліуси 1 самець + 2 самки. готові до нересту))), також 5шт медових гурамі. теж нерестились. равлики, хіба неритини. ампулярії какають дуже і рослини хавають. а на дно напди корадорас, булоб саме те, штучок 5-7

chelovek_73
05.02.2014, 08:33
Якщо ампулярій підгодовувати то рослини не зачеплять. Перевірено.

AptukJkeee
05.02.2014, 08:35
Ну креветки думаю там довго не протягнуть. А які равлики хочете туди?

Да вот думал ампулярий.а теперь не знаю!

Sl@vik
05.02.2014, 08:48
макрики без проблем. 3 шт вистачить або породисті дворняги неокардіни. в мене вживаються

chelovek_73
05.02.2014, 09:13
AptukJkeee, пост 25 читай. Так макробрахіуми підуть точно.

Андрей Г.
05.02.2014, 23:23
Ну креветки думаю там довго не протягнуть.

Хм... А почему? Они же, креветки, вроде крупные и резкие. Естесственно я не про размножение креветок - я новорожденных креветок еще ни разу не видел у себя, не успеваю :)
А ампулярии мои (... такие!!!) капусту и морковку не жруть, зато ричиию под ноль вычищают. Уже 3 раза пробовал заводить ее. Хотя это может быть и пара молек черных, но скорее все же ампулярии.

AptukJkeee
06.02.2014, 08:14
Якщо ампулярій підгодовувати то рослини не зачеплять. Перевірено.

как именно их можно подкармливать?

Андрей Г.
06.02.2014, 08:46
Из моего небольшого опыта и чтения интернетов скажу, что ампулярий подкармливают сомовьими таблетками (кормом) или ошпаренными (по другим данным проваренными 2-3 минуты) овощами, как то: листья капусты, морковка. А также свежим огурцом, тыквой. Ну и вообще пробовать что они еще будут жрать.
Листья капусты не советую оставлять надолго. Даже если лист вареный. Я пробовал оставлять на ночь, думал ампулярии просто не успели добраться. На утро лист был абсолютно целый, а ВСЯ вода в аквариуме мутная и воняла капустой с примесью болота. Хотя, конечно, стоит отметить, что фильтр на ночь я выключаю - жене мешает спать.

chelovek_73
06.02.2014, 08:49
Андрей Г., скоріше це ампулярії річію рубають! В мене наприклад ампулярії рубають і капусту, моркву, гарбуз, кабачок (приварені) і огірок і картоплю (сиру) і таблетки для анцитрусів (навіть скоріше ніж самі анцики їх знайдуть), і ... навіть корм котячий "Кітті Кет" на рибній основі!!! Попробуйте. Навіть риби хавати той корм будуть!!! З власного досвіду!!!
Так макробрахіуми бідіть жити там, а от неокардинки... ну хоча якщо взяти наприклад дорослих штук з 20 то в принципі так, а от малят не буде!!! ІМХО. Тут бачте як в кого.
AptukJkeee, дивись оффтоп.

chelovek_73
06.02.2014, 08:52
Народ прошу вас більше по темі!!! Обговорення годування ампулярій - є інша тема... Дякую за розуміння!

keys
06.02.2014, 20:34
Может замечал кто то, нужно ли заклеивать заднюю и боковые стенки в акве, в частности для карликовых медовых гурами? Посадил выводок, родителей с подростками в просвещающийся аквариум, в момент все стали одного цвета и окраску отказываются набирать. До этого сидели в затемненной акве, все было норм.

chelovek_73
06.02.2014, 20:41
Бажано заклеїти хоча б одне, заднє скло... А роастюха в новій акві яка? Хоча я вам скажу так, до яких умов риба привикне. Мої макроподи ростуть в простих гігієнічних аквасах і жодне скло не заклеєне, то в них окрас від цього не міняється - як був насиченим, майже як лампочка в середині світить, так іє. Єдине при пересадках (коли проводжу сортування) на короткий час освітляються, але за декілька хвилин відновлюють окрас! Тут діло звички швидше за все. Власне спостереження.
Для вас порадив би зробити такі умови як були в них раніше.

keys
06.02.2014, 21:29
chelovek_73, растения те же, эх, крипта, верхоплавающие. Попробую стенки затемнить).

chelovek_73
04.05.2014, 15:48
В даній темі заохочується викладання фото і описів своїх акваріумів тим більше якщо це аква для лабіринтових.

alexbrutalcore
06.09.2016, 22:57
chelovek_73, Міша, дякую за цікавий опис!
Чомусь твоя стаття наштовхнула мене на роздуми, що я ж можу взяти карликових гурамі і закинути в банку на 35 л. там де у мене кріль)) і я таки взяв 4 шт.
Вже третій день розглядають нову хату, обживають... але здається мені, що можна підсадити сміло ще 4 шт., бо в полі зору їх майже немає, можна сказати, що їх там і немає взагалі, бо в тих хащах є купа схованок і по моїм спостереженням їм там подобається)

chelovek_73
07.09.2016, 07:36
alexbrutalcore, думаю, що гурамі і креветка погані сусіди! Воеи всю малечу виб'ють. Якщо багато рослин то добре для них, подивись ще рh води, якщо він великий то будуть стресувати і як наслідок ховаються. В мене таке з Паросфроменусами було. Знижував рh аж до 4.

alexbrutalcore
07.09.2016, 11:44
chelovek_73, ну будемо бачити... зараз рh 7 у мене
накидаю шишки вільши пару штук.

chelovek_73
07.09.2016, 16:45
alexbrutalcore, одною шишкою рH не скинеш... Треба дощова або осмос.

barvinok62
07.09.2016, 18:51
Знижував рh аж до 4.
Ого!
Что применял,чтобы получить такое РН?(один осмос здесь не поможет)

alexbrutalcore
07.09.2016, 21:36
alexbrutalcore, одною шишкою рH не скинеш... Треба дощова або осмос.

осмос у мене немає, тому як варіант покупна дистильована...
але будемо бачити...

chelovek_73
07.09.2016, 21:42
Ого!
Что применял,чтобы получить такое РН?(один осмос здесь не поможет)

Осмос, дощова (сніг топлений зимою). І так постійно грався з водою!!!

Walentin
03.02.2024, 14:35
Дякую.Якщо вірно зрозумів що це інфікційне захворювання шукаю місце і банку замовлю. Висота 50см досить?