Рід Variabilichromis, або риба з унікальною будовою щелепи - Аквафорум - форум акваріумістів та тераріумістів
На сайт Всеукраинской Ассоциации аквариумистов
На главную страницу форума



 


Вернуться   Аквафорум - форум акваріумістів та тераріумістів > Пресноводные животные > Рыбы > Африканские цихлиды
Аукцион Регистрация Дневники Справка Пользователи Календарь Поиск Сообщения за день Все разделы прочитаны

Важная информация

Ответ
 
Опции темы Опции просмотра
Старый 10.03.2018, 16:02   #1
Живу я тут
  
 
Регистрация: 05.12.2015
Адрес: Івано-Франківськ
Сообщений: 401
Поблагодарил(а) : 590
Поблагодарили 1,507 раз(а) в 355 сообщениях
Рід Variabilichromis, або риба з унікальною будовою щелепи ===www.aquaforum.ua===

Рід Variabilichromis складається лише з одного виду Variabilichromis moorii (Boulenger 1898)

І перше що мене зацікавило в цій рибі це її таксономія. Бо навіщо всього для одного виду створювати новий рід?
Отже дещо з історії:
Описаний вид був Буленджером в 1895р в честь людини, яка першою привезла цих риб з Африки в Європу - Джона Мура (John Edmund Sharrock Moore). Останній два рази побував в районах озера Танганьїки (в 1895-1896 і 1899-1900рр) і зібрав величезну колекцію видів риб

Цікаво що він, до речі, є автором гіпотези про те що оз. Танганьїка колись простягалось далеко в долину Конго і з’єднувалось з океаном. А дійшов він до цього вивчаючи іхтіофауну озера і побачивши значну подібність цихлід оз. Танганьїки з морськими видами. Потім, коли зразки риб були привезені в Англію і докладно вивчені морфологічно, здогадка про подібність прісноводних цихлід оз. Танганьїки та морських риб знайшла підтвердження.

Так от, вид Variabilichromis moorii спочатку був класифікований Буленджером як Lamprologus moorii. І під цією назвою вид перебував аж до 1985р коли J. Colombé & R. Allgayer створили спеціально для цього виду новий рід Variabilichromis на основі більш детального вивчення структури супра-орбітальних кісток. Звідси і перші припущення щодо рослиноїдності виду. (Можу з власних спостережень підтвердити, гранули спіруліни мої мури таки беруть охоче, на відміну від інших не рослиноїдних видів. ) Їх шлунково-кишковий тракт (за повідомленням Maja Prusińska) як і в цихлід роду Трофеус більш як в два рази довший ніж загальна довжина риби.

Ще однією особливістю роду є наявність у самки двох активних яєчників (хм.. а в інших видів у самок значить тільки один активний яєчник.. не знав і тому кількість ікри і відповідно потомства у мурів нібито більша ніж у інших, подібних по розміру риб.

Але виділення даного виду риб в окремий рід приймається не всіма вченими. Зокрема Max Pol в своїй класифікації 1986р не погодився з виділенням нового роду. А от Stiassny в 1997р – підтримав. Словом дебати тривають Очевидно авторитет Stiassny разом з J. Colombé та R. Allgayer таки перемагає )))

Не можучи ні в найменшій мірі дискутувати з шанованими експертами, в мене все ж виникає маленьке запитання – а як же Neolamprologus mustax? Зовнішньо, принаймі по фото, вони з Variabilichromis moorii дуже подібні. В молодому віці V. moorii як і дорослі mustax жовтого кольору, ареал проживання один і той же. Як на мене достатньо ознак спільного походження.. Хоча можливо що жовтий колір (колір молоді мурів) у мустаксів в процесі еволюції виробився як пристосування до сусідського існування поряд з більшим і сильнішим видом (інстинктивна відсутність агресії до молоді власного виду у мурів) і можливо генетично ці види далекі один від одного.
(Дуже хотів би дістати Neolamprologus mustax і поспостерігати за ними наочно!)

Коротко про поведінку та умови утримання Variabilichromis moorii (на основі статей з інтернету та дещо з моїх спостережень)
Самки і самці однакові за виглядом, розрізнити їх вкрай важко. Хіба самці дещо менші самок («зворотний» статевий диморфізм) і вигляд статевої папіллі типовий як у самців. Для комфортного проживання потрібна наявність каміння типу скал, причому самець розташовується в різних з самкою печерах. І в той же час пишуть що пари моногамні. (Щось мені ці два фактори, проживання в різних печерах і моногамність не поєднуються.. юлідохроміси, види комплексу принцес, моногамні і вони живуть в одній печері! В мене ж одночасно нерестились аж три самки Variabilichromis moorii при одному активному самцеві. ) Самка захищає невелику територію навколо свого гнізда, в цілому риба не надто агресивна. Їдять як тваринну так і рослинну їжу. Цей вид є єдиним відомим прикладом Lamprologine cichlid, який споживає нитчасті водорості. Рекомендований об’єм для пари риб – від 100 л. Параметри води та температура – типові як для інших цихлід оз. Танганьїки.

Ще дещо: в інтернеті в деяких статтях (і навіть скопійовано в англомовній Вікі) описується циклічність кладок у мурів пов’язану з циклом Місяця. Буцімто нерестова активність у них посилюється перед часом коли місяць уповні. Можливо і так, але в акві такої циклічності у них точно нема. Нерестяться в різний час, незалежно від світла місяця. До речі нерести найчастіше бувають зранку.

Цікаві статті:
https://ipfs.io/ipfs/QmXoypizjW3WknF...is_moorii.html
https://www.destin-tanganyika.com/va...hromis-moorii/

P.S. Походження самої родової назви Variabilichromis не зовсім зрозуміле. Найімовірніше походить вона від латинського Varius – різний, варіативний. Але що в цій рибі такого варіативного? Можливо колір, який змінюється від жовтувато-сірого у молоді до майже чорного у дорослих риб?..

Додам пару своїх фото Variabilichromis moorii
Нажмите на изображение для увеличения
Название: IMG_7623.jpg
Просмотров: 276
Размер:	612.7 Кб
ID:	624613

Нажмите на изображение для увеличения
Название: IMG_8050.jpg
Просмотров: 257
Размер:	495.9 Кб
ID:	624614

Нажмите на изображение для увеличения
Название: IMG_7109.jpg
Просмотров: 312
Размер:	551.3 Кб
ID:	624615

далі буде..

Cognitio rerum поза форумом   Ответить с цитированием
5 пользователей поблагодарили Cognitio rerum за данный пост:
ander67 (10.03.2018), barvinok62 (17.03.2018), myprog (18.04.2018), Володимир Романович (10.03.2018), Игорь Колосан (19.04.2018)
Старый 18.04.2018, 18:12   #2
Живу я тут
  
 
Регистрация: 05.12.2015
Адрес: Івано-Франківськ
Сообщений: 401
Поблагодарил(а) : 590
Поблагодарили 1,507 раз(а) в 355 сообщениях
Re: Рід Variabilichromis, або риба з унікальною будовою щелепи ===www.aquaforum.ua===

Коли готував статтю про мурів (ту що вище) в одному з англомовних джерел виявив інформацію про те що у мурів "два активні яєчники". Я не біолог і відверто кажучи не зовсім розумію що воно означає?.. те, що у інших значить тільки один активний? А у інших, це у кого, у інших цихлід Танганьїки, чи взагалі у більшості риб??
Ці питання для мене поки що буз відповіді.. Вони вертяться в мене в голові. а згадую я зараз про це тому що на основі спотережень можу сказати точно - у мурів можуть нереститись дві самки без участі самця! Можливо це саме тому що у них два активні яєчники? (крім того кладки у мурів досить таки нічогенькі, більші ніх ті які мені вдавалось побачити в інших цихлід танги) Може причина в тому ж?
Чув що риби деяких інших сімейств також мають таку особливість - можуть нереститись дві самки без самців (дискуси ніби як, американські цихлазоми..) То може в них також два активні яєчники? )))))
Якщо може хто може щось додати з приводу цього - відпишіться пліз

Cognitio rerum поза форумом   Ответить с цитированием
4 пользователей поблагодарили Cognitio rerum за данный пост:
ander67 (19.04.2018), barvinok62 (18.04.2018), myprog (18.04.2018), Игорь Колосан (19.04.2018)
Реклама помогает развиваться


Share/Bookmark

Ответ


Здесь присутствуют: 1 (пользователей: 0 , гостей: 1)
 
Опции темы
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.

Быстрый переход




Текущее время: 14:22. Часовой пояс GMT +3.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot
(с)Бешлега Олександр Анатолійович, 2002-2024. Використання матеріалів сайту без посилання на джерело заборонено.
Дякуємо за ліцензійну версію форума компанію Барбус, представника торгової марки Sera в Україні.

Друзі форуму: Зоомагазин byCOLLAR.com; waudog.ua

AQA.ru  - все об аквариумах

no new posts